Raspberry Pi Pico Nedir? Kimdir?

Bildiğiniz üzere bloğumuzda özellikle bugüne kadar arduino ile ilgili bir çok proje yapmaya ve tanıtmaya çalıştık. Ancak artık arduino kendisine büyük bir rakip kazanmış durumda. Kim mi? Tabii ki Raspberry Pi Pico!

Raspberry ismini bugüne kadar belki bir çoğumuz duymuş ve hatta bazılarımız kullanmıştır. Ancak burada tüm arduino severlere belki de bir devrim niteliğinde bir gelişmeden bahsediyoruz. Bildiğiniz üzere arduinolar kullandıkları mikro işlemciler sebebi ile oldukça küçük hacimli ön belleklere ve kapasitelere sahipler. Ancak temel programlama tekniklerinde bu gibi kısıtlamaları aşmak ve projemizi büyütmek için biz arduino programlayanlar, yapacağımız projeye göre arduino mini, pro, uno veya mega modellerini seçebiliyorduk.

Ve lakin Raspberry Pi Pico, bu aşamada hayatımıza girdiği anda en yakın rakibi olan arduino’nun mega modeline bile (neredeyse) kafa tutar hale geldi.

Raspberry Pi Pico Nedir? Kimdir?

Bugüne kadar bildiğimiz ve kullandığımız temel tasarım ve işlem kartlarına çok benzer özellikleri olan bir karttır. Tümüyle silikon mimari üzerine inşa edilmiş bir mikro denetleyici karttır.

İster C/C++ SDK isterseniz de MicroPython kullanarak programlayabilirsiniz. Bu özelliği ile aslında bir çok platform ile birlikte programlanabileceği de belli olmuş oluyor. Yani temel olarak birden fazla platform üzerinden raspberry pi pico’yu programlayabilirsiniz.

Raspberry Pi Pico Temel Özellikleri

Mikro Denetleyici (İşlemci)RP2040 Çift çekirdek Arm Cortex M0+ işlemci
Frekans133 MHz
Bellek264KB SRAM ve 2MB yerleşik bellek
Arabirim DesteğiUSB 1.1 (Micro USB giriş)
Input/Output Pin Sayısı26 (I/O özellikli)
2 × SPI, 2 × I2C, 2 × UART, 3 × 12-bit ADC, 16 × kontrol edilebilir PWM kanalları

Raspberry Pi Pico Görseli ve Pinleri

Raspberry Pi Pico Giriş / Çıkış Pinleri

Çok yakında örnek projeleri de birlikte yapmaya başlayacağız. Bizi takip etmeyi unutmayın.