Arduino İle Ses Sensörü Çalıştırma

Bu yazıda sizlere ardunio ile dışarıdan gelen sesi algılama ve algıladığımız anı serial monitörde görüntüleme konusunu anlatıyor olacağız. Örnek projeler serisine başladığımızda da yine sitemizde yer alacak olan “ses-sensoru” etiketi altından tüm projelere ulaşabileceksiniz.

Öncelikle bu proje için hiçbir özel kütüphane kullanmayacağımızı belirtmek isteriz. Çünkü sensörün dijital çıkışından gelen sinyali okuyacağımız için “digitalRead()” metodu burada bizim için yeterli olacak.

Gelelim bu deneme esnasında bize gerekli olacak ekipmanlara.

 • Ardunio Uno veya minimum 1 girişli bir ardunio kartı
 • 1 Adet ses sensörü
 • 3 adet dişi > erkek jumper kablo

Şimdi dilerseniz ses sensörümüzün doğru bağlantısına bir göz atalım.

Gördüğünüz gibi bağlantımız bu kadar basit. Kısaca bağlantı bacaklarımız aşağıdaki gibi.

 • + => 5V
 • G (veya GND) => GND
 • DO => 2. pin

Bağlantımızı doğru şekilde yaptıktan sonra aşağıdaki gibi setup kısmında girişimizi tanımlıyor ve serial monitörümüzü başlatıyoruz. Ama öncelikle değişkenimizi tanımlayalım ki ses sensörü hangi bacaktan gelecek bilelim.

int ses_sensoru = 2;

Şimdi de setup kodumuz.

void setup() {
 Serial.begin(9600);
 pinMode(ses_sensoru, INPUT);
}

Şimdi loop kısmında da aşağıdaki şekilde bir her seferinde 2. pini kontrol ediyor ve eğer bir ses var ise gelen rakam “1” olacağı için serial monitörümüze yazdırıyoruz.

void loop() {
 
 int sensor_durumu = digitalRead(ses_sensoru);
 Serial.println(sensor_durumu);

}

İşte aslında kodumuz bu kadar. Kodumuzun çıktısını serial monitörden takip ettiğimizde her ses algılama anında “1” rakamını göreceğiz.

Unutmayın, bu sadece sensörün çalışması durumu. Bunu istediğimiz gibi özelleştirebiliriz. Zira daha sonra bununla ilgili sizler ile birden fazla örnek proje de paylaşıyor olacağız.

Arduino İle Ses Sensörü Kullanım Devresi Kodu Tamamı

int ses_sensoru = 2;

void setup() {
 Serial.begin(9600);
 pinMode(ses_sensoru, INPUT);
}

void loop() {
 
 int sensor_durumu = digitalRead(ses_sensoru);
 Serial.println(sensor_durumu);

}

Arduino Ses Sensörü Hassasiyet Ayarı

Burada önemli noktalardan bir tanesi de hassasiyet ayarı yapmak. Eğer devreyi çalıştırdığınızda hiçbir ses çıkarmadan sürekli “1” yazısı alıyor veya ne ses çıkarırsanız çıkartın “0” alıyor iseniz, emin olun sensörünüzün hassasiyet ayarı oldukça bozuk demektir.

Solda görmüş olduğunuz kırmızı ile belirtilen komponentin adı Ayarlı Direnç’tir. Bu direncin üzerindeki vida gibi görünen başlığı ince uçlu bir tornavida ile alt tarafındaki ışık sürekli yanıyor ise sönene, sönük halde ise hafiften yanana kadar getir. Daha sonra da istediğiniz ses şiddetini aldığında yanacak şekilde ince ayar yapın.

Daha sonra devrenizi güzel bir şekilde kurmuş olacaksınız.